Zaniedbanie płynności finansowej firmy może skutkować poważnymi problemami, nawet upadłością. W artykule przedstawiamy praktyczne metody, których zastosowanie stanowi potencjał do odbudowania stabilności finansowej przedsiębiorstwa.
Bardzo często utrata płynności finansowej firmy wynika nie tyle z braku wystarczającej liczby Klientów, ale z ciągłego odraczania płatności czy bagatelizowania egzekwowania terminowości od swoich kontrahentów. Taka praktyka może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, jak np.:
- brak środków na spłatę zobowiązań firmowych,
- opóźnienia w spłacie rachunków czy podatków,
- pogorszenie relacji z partnerami i spadek pozycji firmy na rynku,
- odejścia cennych pracowników z firmy,
- brak możliwości pozyskania nowych kontrahentów i rozwoju przedsiębiorstwa,
- utrata wiarygodności kredytowej.
W obliczu zaburzenia płynności finansowej, niezwykle ważne jest zatem, aby przywrócić finanse firmowe na właściwe tory. Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody, które pozwalają wzmocnić kondycję finansową przedsiębiorstwa.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat płynności finansowej i jej analizy, sprawdź poradnik: https://pragmago.pl/porada/plynnosc-finansowa-firmy-bez-tajemnic/
1. Zadbaj o procesy windykacyjne
Jeśli kontrahent zalega ze spłatą faktury, spróbuj w pierwszej kolejności metod. tzw. miękkiej windykacji, aby polubownie rozwiązać problem. W sytuacji, gdy Twój klient nie jest skory do współpracy, przekaż sprawę firmie zajmującej się windykacją i odzyskiwaniem długów.
2. Skorzystaj z kredytu obrotowego na rachunku bieżącym
Niekiedy korzystnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na odnawialne finansowanie w postaci limitu na rachunku bieżącym. Dzięki temu zyskujesz natychmiastowy dostęp do pieniędzy na dowolny cel, w tym ochronę płynności finansowej. Zaletą jest brak konieczności pilnowania terminu spłaty – kredyt jest automatycznie spłacany przy wpływach na rachunek. Aby jednak uzyskać tego rodzaju limit, konieczne jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz wykazanie zabezpieczeń wymaganych przez bank.
3. Wykorzystaj faktoring, aby rozmrozić aktywa
Zmagasz się z brakiem terminowych wpłat od Klientów lub odroczonymi terminami płatności? Jeśli jest to jeden z powodów utraty płynności finansowej Twojej firmy, faktoring stanowi doskonałe narzędzie do likwidacji problemu. Polega on na sprzedaży wystawionych faktur firmie zajmującej się finansowaniem dokumentów tego rodzaju. Sprzedając wierzytelność faktorowi, uzyskujemy natychmiast należność za wykonaną usługę czy dostarczony materiał, niezależnie od terminu, w jakim klient dokona spłaty. Rozwiązanie to daje korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i kontrahentom. Pierwsi nie zamrażają aktywów i od razu mogą korzystać z poczynionych zysków, co pozwala zachować płynność finansową, jak i podejmować kolejne inwestycje. Drudzy zyskują wydłużony okres spłaty i komfort uregulowania faktury w odpowiednim dla siebie terminie.
W zależności od rodzaju umowy faktoringu, możemy przenieść na faktora nawet całą odpowiedzialność i uniknąć konieczności podejmowania działań windykacyjnych, jeśli dojdzie do problemów z wypłatą należności przez Klienta (jest tak w przypadku faktoringu pełnego).
4. Wydłuż terminy płatności z dostawcami
W przypadku utraty płynności finansowej, warto podjąć negocjacje z dostawcami w celu wydłużenia czasu spłaty faktury przez naszą firmę. W przypadku dłuższego terminu płatności, możesz zwiększyć bieżącą dostępność środków, aby zareagować na najbardziej newralgiczne obszary.
5. Wprowadź płatności ratalne dla swoich Klientów
Wprowadzenie płatności w ratach umożliwia efektywniejsze ściąganie należności. Łatwiej bowiem wyegzekwować kilka mniejszych przelewów od Kontrahentów, niż pojedynczy na sporą sumę. Takie rozwiązanie zapewnia stały wpływ pieniędzy na konto firmowe, co pozwala odzyskać płynność finansową. Dodatkowym atutem jest zwiększenie konkurencyjności oferty firmowej – płatność na raty jest w wielu branżach atrakcyjną formą, korzystnie wpływającą na sprzedaż. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, warto wybrać finansowanie, które przenosi ryzyko i odpowiedzialności na inny podmiot, aby uniknąć konieczności zajmowania się ewentualnymi problemami w spłacie przez Klientów i windykacjami.