Notariusz jest prawnikiem mianowanym i upoważnionym przez ministra sprawiedliwości do dokonywania aktów notarialnych oraz innych czynności o takim charakterze. Czynności realizowane przez notariusza w Warszawie – Wola są zgodnie z prawem a sporządzone dokumenty posiadają charakter urzędowy. Jest on osobą zaufania publicznego i zachowuje staranność, bezstronność oraz dba o bezpieczeństwo obrotu prawnego.
Kiedy należy zgłosić się do notariusza?
Czynności notarialne są wykonywane w kancelarii notarialnej jedynie w szczególnych okolicznościach mogą zostać dokonane poza jej siedzibą. Notariusz w Warszawie takie czynności jak poświadczanie: zgodności kopii z okazanym oryginałem, własnoręczności podpisów, czy daty okazania dokumentów wykonuje na poczekaniu. Informacje na temat dokumentów urzędowych, które potwierdzają zaistnienie określonej czynności prawnej, koszty ich wykonania oraz konieczne do tego dokumenty, są realizowane bezpłatnie. Notariusze w Warszawie – Wola: https://www.kancelaria-notarialna.net/, działają na podstawie ustawy z roku 1991 roku tzn. Prawo o notariacie.
Czynności notarialne w zakresie notariusza to:
- Dokonywanie aktów notarialnych oraz aktów poświadczenia dziedziczenia.
- Wykonywanie czynności notarialnych związanych z europejskim poświadczeniem spadkowym.
- Realizowanie czynności wiążących się z zarządem sukcesyjnym.
- Przygotowywanie poświadczeń.
- Sporządzanie protokołów, odpisów, wypisów, wyciągów dokumentów.
- Przygotowywanie projektów aktów notarialnych oraz wielu innych dokumentów, które wynikają z żądania stron.
Poza wymienionymi czynnościami notariusze przyjmują na przechowanie papiery wartościowe, środki pieniężne, ważne dokumenty a także dane zawarte na nośniku danych.
Zgłoś się do notariusza po stwierdzenie nabycia spadku?
Jeśli chcesz szybko przeprowadzić sprawę spadkową nie musisz czekać na postępowanie sądowe, zgłoś się do notariusza, który dokona stwierdzenia nabycia spadku. Postępowanie wiąże się ze spisaniem protokołu dziedziczenia, a następnie sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia. Oczywiście przeprowadzenie procedury u notariusza jest możliwe, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do przyjęcia spadku.
Zadania notariusza
Praca notariuszy jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania państwa. Aby czynności prawne były skuteczne, muszą zostać wykonane w formie aktu notarialnego np. spadku, przepisania własności, założenia księgi wieczystej itd. Zadaniem notariuszy jest ochrona takich sfer obrotu cywilnoprawnego, jak umowy sprzedaży czy protokoły, które po podpisaniu przez tego urzędnika stają się dokumentem urzędowym. Na podstawie obowiązującej ustawy notariusz może dokonywać czynności, które leżą w gestii sądu jak np. sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego aktów, które zastępują postanowienie sądu w kwestii stwierdzenia nabycia spadku. Udając się do notariusza trzeba zabrać ze sobą dokumenty niezbędne do wykonania określonej czynności notarialnej. Aby konkretny dokument był niepodważalny przez sąd i nabrał mocy prawnej, trzeba zgłosić się do notariusza w celu jego poświadczenia.