Fundusze inwestycje to sprawdzona forma wspólnego inwestowania. Polega ona na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych, które wpłacają wszyscy uczestnicy funduszu. Podział funduszy inwestycyjnych odbywa się na podstawie rozmaitych kryteriów. Wśród nich wyróżnia się m.in. Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte – co warto o nich wiedzieć?
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte są pod wieloma względami podobne do Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, niemniej istnieje pomiędzy nimi sporo różnic. Odnoszą się one przede wszystkim do takich obszarów jak konstrukcja i wycena, kupno i sprzedaż, wysokość wpłaty oraz kształt portfela. Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, warunki funkcjonowania każdego funduszu są dokładnie określone w jego statucie. Fundusze Inwestycyjne Zamknięte wyróżniają się ustaloną z góry wielkością kapitału inwestycyjnego – zmienia się ona dopiero w momencie zakończenia nowej emisji certyfikatów inwestycyjnych funduszu. W ramach omawianych funduszy zbywalne mogą być w szczególności: instrumenty rynku pieniężnego, pochodne prawa majątkowe, waluty, wierzytelności, pochodne prawa majątkowe oraz papiery wartościowe takie jak np. akcje i obligacje. Z przedmiotów inwestowania przez fundusz zamknięty dopuszcza się ponadto: depozyty bankowe, lokaty we własność/współwłasność i tytuły uczestnictwa funduszy. Fundusze Inwestycyjne Zamknięte mają prawo do udzielania pożyczek pieniężnych i pożyczania papierów wartościowych, a także do zaciągania kredytów oraz udzielania poręczeń i gwarancji.
Certyfikaty Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych – co to takiego?
Poprzez certyfikaty Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych należy rozumieć tytuły uczestnictwa w tych funduszach. Certyfikaty dzielą się na okaziciela i na imienne. Bez względu na rodzaj emitowane są w seriach. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że nie podlegają one umarzaniu. Zalicza się je do papierów wartościowych i są zbywalne, o ile w statucie funduszu nie zostanie postanowione inaczej.