Od momentu pojawienia się na świecie pierwszej kryptowaluty w 2009 roku rynek ten bardzo mocno się rozwinął. Handel walutami cyfrowymi interesuje coraz więcej osób, ponieważ jest to jeden z efektywnych sposobów na pomnożenie swojego kapitału. W poniższym artykule omawiamy, jak w praktyce wygląda inwestycja w kryptowaluty.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty są zamiennie określane jako wirtualne monety lub waluty cyfrowe. Są to wirtualne oraz zdecentralizowane środki płatnicze, które nie mają formy drukowanych banknotów czy bilonu w przeciwieństwie do walut tradycyjnych.
Kryptowaluty są oparte na kryptografii, czyli zbiorze metod pozwalających na szyfrowanie danych. Stąd wzięła się właśnie ich nazwa. Handel kryptowalutami opiera się na zasadach kryptografii, dzięki czemu wszystkie transakcje realizowane na rynku kryptowalutowym są w pełni bezpieczne.
Ile jest kryptowalut na świecie?
W tej chwili na rynku znajduje się ponad 15 tysięcy różnorodnych kryptowalut. Liczba wirtualnych walut z każdym dniem jest coraz większa. Na koniec grudnia 2021 roku wartość wszystkich kryptowalut na świecie wynosiła 2,1 biliona dolarów.
Z kolei wartość wszystkich bitcoinów, czyli najstarszej kryptowaluty świata, uplasowała się na poziomie 868,7 miliarda dolarów. Dane te są dowodem na to, iż inwestycja w kryptowaluty to bardzo atrakcyjny sposób na ulokowanie swojego kapitału.
Różnice pomiędzy kryptowalutami a walutami tradycyjnymi
Najstarsza kryptowaluta na świecie – Bitcoin – została stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Podobnie jak pozostałe waluty cyfrowe jest ona przechowywana wyłącznie w formie elektronicznej.
Liczba różnic pomiędzy tradycyjnymi walutami a kryptowalutami jest naprawdę spora. Każde państwo posiada bank centralny, który odpowiada za sprawowanie kontroli nad narodową walutą. W Polsce jest to Narodowy Bank Polski. W przypadku kryptowalut nie istnieje taka instytucja, ponieważ handel kryptowalutami jest całkowicie zdecentralizowany. Warto także nadmienić, że liczba dostępnych Bitcoinów na rynku jest ograniczona do 21 000 000, zaś banki centralne mogą „dodrukowywać” gotówkę w zależności od zapotrzebowania.
Wraz ze wzrostem popularności Bitcoina na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej kryptowalut. W tej chwili możemy zaopatrywać się w kryptowaluty takie jak Ethereum, Ripple, LiteCoin, NEO, IOTA i wiele, wiele innych.
Jak zainwestować w kryptowaluty?
Jak zrealizować inwestycje w kryptowaluty? Niewątpliwym atutem kryptowalut jest ich niezwykle szeroka dostępność. Każda osoba, która ma urządzenie z dostępem do internetu, może zaopatrzyć się w Bitcoina lub inną, dowolnie wybraną kryptowalutę.
W internecie funkcjonują wyspecjalizowane giełdy kryptowalut, dzięki którym można zarówno kupować jak i sprzedawać wirtualne waluty. Sporą popularnością cieszą się także kantory kryptowalut online takie jak kryptowaluty.pl. Wystarczy, że założymy na giełdzie lub w kantorze konto, a już po kilku minutach będziemy mogli stać się posiadaczami wybranej przez siebie kryptowaluty – bez wychodzenia z domu.