Fundusze ETF to instrumenty inwestycyjne, które pod wieloma względami przewyższają swoimi zaletami inne, konkurencyjne aktywa inwestycyjne dostępne na każdej zaawansowanej platformie. Jednak warto wziąć także pod uwagę ryzyka, które mogą pokrzyżować nam plany. Jednym z nich jest ryzyko likwidacji funduszu. Co to oznacza i jak ograniczać takie ryzyko w swojej strategii inwestycyjnej?
Ryzyko zamknięcia funduszu ETF
Wąska dziedzina inwestycyjna, jaką są fundusze ETF, cieszy się ogromnym zainteresowaniem rosnącej liczby inwestorów. Każda firma zajmująca się emitowaniem funduszy ETF stoi przed ogromnym wyzwaniem, w dobie dużej konkurencyjności tego typu inwestycji.
Choć jest to relatywnie pewny sposób na osiąganie przychodów, to jednak nie każdy ETF pod względem swojej specyfiki spełni wymagania inwestorów. Co więcej, nawet fundusz ETF, który przez lata był emitowany, obecny na rynku i solidnie zarządzany, może doświadczyć odpływu kapitału. Co w takiej sytuacji? Najczęściej wskutek małego zainteresowania, fundusz ETF jest anulowany, a środki zwracane inwestorom.
Oczywiście nie możemy tu mówić o ryzyku, jakim jest całkowita utrata zainwestowanego kapitału. Jak wcześniej wspomniano, środki są zwracane, najczęściej w kwocie pierwotnie zainwestowanej. Jedyny problem polega na tym, że czas spędzony na inwestycje będzie stracony.
Jak wygląda zamykanie funduszu ETF?
Jak wygląda zamykanie funduszu ETF? Istnieją różne warianty, spośród których wymienia się przekształcenie funduszu, zdjęcie funduszu z giełdy oraz likwidację funduszu ETF. Przekształcenie funduszu jest w praktyce najmniej inwazyjną formą zamykania funduszu. W tym scenariuszu kapitał funduszu jest realokowany na inny rodzaj aktywów, a do inwestora należy decyzja, czy środki mają być dalej inwestowane, czy chcemy je wycofać.
Druga opcja to zdjęcie funduszu z giełdy. W tym wariancie fundusz wciąż działa, ale jednostki nie są już dostępne w obrocie giełdowym. Trzeci wariant to likwidacja funduszu – najbardziej skrajny scenariusz, w którym fundusz jest zamykany, a bazowe środki inwestowane w ramach ETF są przez nas zamykane.
Jak unikać niepewnych funduszy ETF
Podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, bardzo ważne jest, by przeanalizować ETF także pod względem ryzyka jego anulowania. W jaki sposób to zrobić? Dobre rozwiązanie to weryfikacja kapitału, w ramach którego chcemy inwestować. Kapitał wyższy niż 100 milionów euro stanowi bezpieczną przystań, która umożliwi nam bezpieczne inwestowanie w instrument finansowy bez ryzyka anulowania funduszu ETF. Istotnym czynnikiem jest także emitent ETF. Sprawdzeni, doświadczeni emitenci z reguły zapewniają nam ofertę pewnych funduszy ETF, które bazują na najpewniejszych instrumentach bazowych.