Inwestowanie w obligacje to jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania wolnych środków. Kupując obligacje skarbowe, takie jak te omówione w tym artykule, de facto udziela się pożyczki emitentowi, czyli Skarbowi Państwa. Czym dokładnie są obligacje rządowe? Gdzie i jak mogę nabyć obligacje skarbowe? Jak najlepiej sprzedawać obligacje skarbowe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule!
Czym są obligacje skarbowe?
Istnieje kilka form obligacji. Pierwsza kategoria obejmuje skarbowe papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Ponadto wyróżnia się obligacje munifikacyjne, zwane także obligacjami gminnymi, korporacyjnymi i spółdzielczymi (emitowane przez banki spółdzielcze). Na potrzeby niniejszego artykułu skupimy się na najczęściej wykorzystywanych obligacjach skarbowych do finansowania deficytu budżetowego.
Obligacje skarbowe to papiery wartościowe emitowane przez Ministra Finansów w imieniu Skarbu Państwa. Kiedy Ministerstwo Finansów sprzedaje obligacje, tak naprawdę pożycza od kupującego określoną kwotę pieniędzy, obiecując, że zwróci ją wraz z odsetkami. Procedura wykupu obligacji odbywa się w określonym terminie. Minister Finansów udostępnia detaliczne obligacje skarbowe (oszczędnościowe) osobom fizycznym.
Obligacje skarbowe są instrumentem dłużnym, w przeciwieństwie do akcji, które mają charakter kapitałowy. Skarb Państwa jako dłużnik gwarantuje wykup obligacji od nabywców i zapłatę należnych im odsetek. Zyski z obligacji skarbowych, podobnie jak inne zyski kapitałowe, w tym odsetki od depozytów, podlegają 19% podatkowi od wypracowanych zysków, zwanemu podatkiem Belki.
Jak działają obligacje skarbowe?
Zwrotowi podlega dowolna ilość posiadanych przez inwestora obligacji 2-, 3-, 4- i 10-letnich. Nazywa się to wcześniejszym odkupieniem. W momencie wykupu wartość naliczonych odsetek jest pomniejszana o opłatę wymienioną w liście emisyjnym określonej obligacji.
Obligacje skarbowe są korzystną opcją dla konsumentów poszukujących inwestycji o niskim ryzyku w krótkim, średnim i długim okresie.
Źródło: https://www.nasdaq.pl/